چرا تخم‌مرغ گران شد؟

به گزارش پردیس امروز از اقتصاد آنلاین، مشاهدات میدانی نشان می دهد قیمت هر شانه تخم مرغ در خرده فروشی ها تا مرز ۶۰ هزار تومان افزایش یافته است و هر عدد آن ۲ هزار تومان به فروش می رسد.

بر اساس گزارش های مرکز آمار ایران روند افزایش قیمت تخم مرغ از ابتدای سال جاری آغاز شده و در تابستان شیب تند به خود گرفته و تنها در هفته ابتدای مهر ماه هر شانه آن ۱۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

کارشناسان چند دلیل مهم را برای این افزایش قیمت عنوان می کنند که برخی از آن ها به سال گذشته بر می گردد.

ناصر نبی پور، عضو هیات مدیر اتحادیه مرکزی مرغداران تخم گذار میهن، در گفت و گو با اقتصاد آنلاین درباره چرایی افزایش قیمت تخم اظهار کرد: از ابتدای تابستان سال جاری تامین نهاده های خوراک دام با مشکل مواجه بوده است و به میزان کافی و با قیمت مناسب در اختیار تولیدکنندگان قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل مرغداران در بخش نهاده های خوراک مربوط به تامین ذرت است که به سختی و با قیمت بالا به دست مرغداران می رسد.

نبی پور با بیان اینکه دولت موظف به تامین نهاده های خوراک دام برای تولیدکنندگان با قیمت مصوب است، افزود: در شهریور تنها ۴۰ درصد از سهمیه ذرت مرغداران با قیمت مصوب تامین شده است و آن ها به اجبار ۶۰ درصد دیگر نیاز خود را از بازار آزاد تامین کرده اند.

وی قیمت هر کیلوگرم ذرت در بازار آزاد را ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان اعلام کرد، در حالی که قیمت مصوب آن یک هزار و ‌۹۰۰ تومان است.

به گفته نبی پور ۶۰ تا ۶۵ درصد جیره خوراک طیور را ذرت تشکیل می دهد و تغییر قیمت این نهاده تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده تولیدات طیور دارد.

وی هشدار داد در صورتی که تامین ذرت به میزان کافی و با قیمت مناسب انجام نشود مرغداران به خوراک جایگزین روی خواهند آورد که یکی از گزینه ها برای آن گندم است.

نبی پور تصریح کرد: اگر مرغداران وارد بازار گندم شوند بازار این محصول نیز دچار نوسان خواهد شد.

مسئولین نیز ضمن تایید کمبود و گرانی نهاده ذرت این مشکل را اصلی ترین دلیل افزایش قیمت تخم مرغ می دانند.

شب گذشته غلامرضا ملک نیا، مدیرکل امور طیور وزارت جهاد کشاورزی، در برنامه ای در صدا و سیما ضمن تایید کمبود و گرانی ذرت مشکل آن را مربوط به تامین ارز عنوان کرد.

وی گفت:‌ چندین ماه است که وزارت جهاد کشاورزی درگیر تامین ارز ترخیص نهاده های دپو شده در گمرک است اما تامین ارز صورت نگرفته؛ ارزی هم که بانک مرکزی مدعی است جهت ترخیص کالا تامین کرده نمی دانیم کجا رفته است.

ملک نیا همچنین مشکلات در تامین مرغ اجداد را دیگر دلیل گرانی های اخیر تخم مرغ برشمرد.

وی تصرح کرد: تحریم‌های آمریکا در دو سال گذشته سبب شد تا واردات اجداد به کشور به تعویق بیفتد.

ملک نیا با بیان اینکه واردات مرغ اجداد در انحصار چند شرکت است و کسی نمی تواند خارج از این حلقه اقدام به واردات مرغ اجداد نماید، گفت: ما برای جبران کمبود و خلأ مرغ اجداد در کشور در پایان سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ اقدام به تولید مرغ مادر کردیم که آن هم با مشکل تامین ارز مواجه شد و نیمه دوم سال ۹۹ به ثمر رسید اما با وجود مشکل تامین ارز با حدود شش میلیون کاهش جوجه ریزی در پایان سال ۹۹ مواجه شدیم.

هر چند تحریم‌ها بر تامین کالای اساسی موثر بوده است، اما بدون شک سیاست‌گذاری‌های اشتباه در شرایط بحران مشکلات تولید را بیشتر و پیچیده تر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بر چسب ها

اخبار مرتبط

چند رسانه ای

پربیننده ترین اخبار

آخرین اخبار

فهرست